Jaký je život s podencem?

Podenco je starobylé plemeno, které se v mnoha ohledech liší od ostatních psů. Velmi rychle se učí, ale jinak než ostatní psi, neučí se to, co chceme my, učí se to, co chce on. Velmi brzy zjistí, jak otevírat dveře nebo dokonce zásuvky, neustále člověka pozoruje, aby zjistil, kde je co ukryté a kde by našel něco zajímavého. Podencové jsou svobodné duše, nemají potěšení z toho, že plní přání či povely svého majitele. Neradi dělají to, co se jim nelíbí, proto by neměli být nuceni k činnostem, které je nebaví. Nicméně jdou dobře vycvičit, pokud to budou považovat za zábavné.

Podencové jsou velmi inteligentní a vtipní psi, hraví a hlavně velcí lovci. Každá veverka, ptáček nebo jiné malé zvíře spouští jejich lovecký instinkt a na rozdíl od chrtů se nezastaví jen proto, že zvíře už nevidí, ale pokračují v hledání, hrabání, lezení tak dlouho, dokud se nedostanou ke kořisti. Je velmi těžké je zastavit, když jsou ve svém loveckém módu. Podenco je schopný lovit celý den, od východu do západu slunce. Všechny tyto povahové rysy komplikují jejich pohyb bez vodítka, ale s dobrým tréninkem toho lze dosáhnout.
 
Podenco je velmi energický a opravdu to není pes pro každého. Pokud očekáváte plně poslušného psa, tak si podenca nepořizujte, ale pokud máte rádi psy, kteří jsou schopni se sami rozhodnout, budete je milovat. 

Přes veškerou divokost a nezávislost je podenco fantastický rodinný pes, který miluje děti a je velmi oddaný svému pánovi. Velmi často má oblíbenou jen jednu osobu, kterou hluboce miluje. 

S podencem se nikdy nebudete nudit, protože jsou to klauni a vždy vám vykouzlí na tváři úsměv.
 
Podencové by neměli být příliš často daleko přepravováni, protože mnohahodinové uzavření v přepravním boxu nevyhovuje jejich povaze.
 

Máte-li rádi dlouhé procházky nebo pěší turistiku se svým psem a pokud máte hodně vysoký plot a dost času, pak je podenco pro vás ta nejlepší volba.

Smlouva o poskytnutí daru ve formátu doc. ke stažení zde

Podencové k adopci

Můžete si prohlédnout nabídku podenců, kteří v útulcích ve Španělsku čekají na nové rodinky. Všichni pejskové jsou k adopci, v případě zájmu kontaktujte náš spolek a vše ostatní zařídíme. Dohodli jsme se totiž s organizací Galgos de la Estrella, že si rozdělíme pole působnosti a náš spolek bude zastřešovat podency. A tak máme obrovskou radost, že prestižní partnerské organizace Galgos del Sol (útulek v regionu Murcia založila Angličanka Tina Solero, https://galgosdelsol.org/), Mandy´s Rescue Dogs (Mandy jako dlouholetá dočaskářka založila vlastní organizaci a mimo jiné spolupracuje s IHR), https://www.facebook.com/mandysimpson2410, Asociacion Protectora de Animales Patan (zakladatelkou refugia ve španělském městě Vera je Birgit, která aktivně bere psy z perrery v Alnacette, https://www.refugio-patan.com/), Ibizan Hound Rescue (IHR – organizace specializující se na záchranu podenců, http://www.ibizanhoundrescue.com/) a Protectora y Santuario Scooby https://www.scoobymedina.org/es/ (Sooby je soukromá organizace, která operuje v oblasti Medina del Campo), souhlasily a potvrdily spolupráci s naším nově založeným spolkem. Tak vybírejte a kochejte se. Všichni jsou krásní a úžasní, všichni si domov zaslouží

Podencové v dočasných domovech v ČR

Geronimo, Nora, Mailo, Lucas
Benji, Como a Mari

Morituri te salutant, aneb odsouzení na smrt zdraví – již 11 malých podenců bylo zachráněno z perrery ve Valencii, kde byli odsouzeni k smrti. 8 podíků již má své trvalé domovy, Geronimo a Nora své rodinky teprve hledají. Do dočasného domova na Slovensko přijela sladká Mari, pokud všechno vyjde, tak tam zůstane. Ve Španělsku máme ještě dva klučíky zachráněné z perrery, a to Benjamína (Toniho) – rezervace do Rakouska – a Lucase, rádi bychom pomohli i téměř desetiletému Comovi a také mladému Mailovi. Všichni čtyři by měli přijet začátkem března 2020 do ČR. Pokud byste chtěli dát těmto podencům trvalý domov, kontaktujte nás, prosím, na mail: adopcepsu-bezhranic@seznam.cz nebo na telefon 603174509. Do ČR přivezeme jednoho starouška, a to patnáctiletého Charlyho, který zůstane pod křídly našeho spolku, již ho zřejmě k další adopci nabízet nebudeme. O broučka bude postarané, aby si užili alespoň konec života v pohodě a v pohodlí.e

Geronimo, největší miláček

Drobnější andaluzský podenčík zachráněný z perrery ve Valencii. Mazlivý, trošku upovídaný chlapeček, bez problémů s ostatními pejsky, tedy maličko nemusí pejsky s kouličkami . Geroušek přijel 21. 9. 2019 do dočasného domova v Praze, kde je spolu se dvěma galguškami a dokonce i s kočičkami. Geronimo je doma vzorný, nic neničí a neznačkuje. Prostě Pan božský. Geronimo se narodil 15. 1. 2014.

Krásná Nora

Nora je mladá podenčí holčička, která byla zachráněná z perrery ve Valencii a do dočasného domova v ČR přijela 16. litopadu 2019. V europase má rok narození 2016, ale podle dočasné maminy je mladší, tak maximálně dvouletá. Nora je miloučká berunka, hravá a akční. Potřebovala by rodinku, která by jí dopřála zábavu a pohyb. A úplně nejlíp, kdyby měla ještě psího parťáka. S pejsky je Nora naprosto v pohodě, kontaktní, přítulná, navíc je moc krásná. Nora váží kolem 20 kg, je tedy střední velikosti. 

Como

Téměř devítiletého Coma odložili majitelé do perrery, kde ho do 21 dnů utratí, pokud nenajde rodinu. Tak jsme se broučka ujali, možná, že v ČR se najde někoho, kdo mu na stáří poskytne domov. Do ČR přijede čipovaný, očkovaný, s testy na středomořské choroby a kastrovaný.

Lucas

Lucas je drobný klučík zachráněný z perrery. Narodil se v červnu 2018, je to roztomilouš největší a koncem února 2020 přijede do ČR do dočasné péče. Lucas je čipovaný, očkovaný, má testy na středomořské choroby, pas a je kastrovaný. Lucas bude hledat trvalý domov.

Charly

Charly je patnáctiletý podenco, kterého lovec odevzdal do perrery na utracení. Chlapeček má mírné zdravotní problémy, pokud se vše vyřeší, přijede do ČR strávit konec života v teploučkém a měkkém pelíšku.

Mailo

Mladinký Mailo byl zachráněn z perrery ve Valencii a bude hledat v ČR svůj nový domov.

Podencové k adopci ve španělských útulcích - přehled všech nabízených pejsků

Podencové v Asociacion Protectora de Animales Patan

Milu

Tady je jeden podenco klouček, Milu. Milu má vůči nám lidem velké výhrady, ve smečce ve svém výběhu se umí schovat, ale jakmile k nim vstoupí Birgit, tak se může přerazit, aby někam zalezl a byl “neviditelný”. Milu byl sebrán na ulici a určitě si nezažil nic příjemného. Takovému psovi pomůže jen individuální přístup klidného a zkušeného páníka a minimálně jeden zkušený psí parťák. Milu je pod křídly Asociacion Protectora de Animales Patan. Milu je drobučký, jen 45 cm vysoký. Narodil se zřejmě v roce 2015.

Mimo

Rani

Rani, krásná střapatá holčička, narozená cca 2017, vysoká jen 40 cm čeká na rodinu v Patanu. Rani bude od 19. 10. 2019 v dočasném domově v Německu.

Polo

Polo, narozený kolem roku 2015, drobnější klučík, vysoký cca 45 cm. Klučina je v Patanu a hledá nový domov.

Lozzy

Lozzy, narozený 2018, nováček v Patanu, úžasný čokoládový krasavec, podenco orito.

Troya

Holčička Troya je narozená cca 2015. Absolutně sluníčková berunka.

Podencové u Mandy´s Rescue Dogs

Nadílka malých podenčíků u Mandy's Rescue Dogs

U Mandy je veselo, přijala totiž šest malých podenčích miminek, čtyři holčičky a dva chlapečky. Drobečci jsou úžasní, zatím jsou v karanténě. Snad bude všechno v pořádku a bobani budou brzy hledat nové rodinky. Takže zamilovat se je dovoleno. Bohužel, jedna z holčiček, Nicolka, podlehla parvoviróze. 

Podencové u Ibizan Hound Rescue

Hazel

Nádherná, veliká podenčí slečna Hazel přišla k Ibizan Hound Rescue se zlomenou nožičkou a léčí se také na jaterní problémy. Ale lepší se a nabírá pomalu na váze. Hazel je opravdu moc krásná, ale je to velký lovec, takže nemůže být v rodině s kočičkami a malými psy. Vysoký plot bude podmínkou.

Zeus

Zeus je nádherný, poměrně veliký pejsek, starý 2 – 3 roky. Byl nalezen na ulici. Je plachý a může být v nových situacích nervózní. Potřebuje zkušeného pánečka, nejlépe s psím parťákem v rodině. Zeus čeká u Ibizan Hound Rescue.

Coy

Coy je mladý, cca 2 roky starý podenco. Je poměrně vysoký a je krásný. Brouček je plachý a nervózní, stále hledá možnosti, kudy uniknout. Bude potřebovat zkušeného a trpělivého pána, který ho naučí důvěřovat lidem a milovat domov. Coy čeká na rodinku u Ibizan Hound Rescue.

Zoro

Zoro – nový klučík u Ibizan Hound Rescue. Je cca 2 roky starý, menší podenco, který je velmi přátelský, miluje lidi a také pejsky, hlavně fenečky :-D. Všechny krevní testy negativní. Je připraven k adopci.

Annie

Annie je asi čtyřletá podenca, která byla před lety nalezena i se štěňátky. Všechny miminka byla zachráněna Ibizan Hound Rescue, jen Annie se nechtěla nechat chytit a žila na ulici, kde ji krmili místní obyvatelé. Během těchto dvou let se Annie zklidnila a přestala se lidí bát. Je z ní přátelská holčička, která je nyní u Ibizan Hound Rescue. Má ale leish středního rozsahu, což jde léčit pravidelným podáváním i u nás běžně dostupných léků. Annie čeká na svou rodinku.

Hugo

Hugo, nový, cca dvouletý chlapeček IHR. Léčí se na anaplazmu a doufejme, že bude brzy FIT.

Podencové u Galgos del Sol

Patch (rezervace) a Wella

Patch je mladinký podenco, narozený cca v dubnu 2019, byl zachráněný z ulice a v současné době je rezervovaný. Wella je sladká podenca, která která týdny utíkala a podařilo se ji odchytit, až když uvízla ve studni. Je to menší holčička, narozená cca v dubnu 2019.

Cristin a Ronia

Cristin byla zachráněna z ulice spolu s maličkou Roniou. Cristin je narozená cca 1. 1. 2017 a Ronia je asi dvanáctiletá babička.

Anton

Anton, klučík narozený 22. 1. 2018, je nesmírně společenský chlapeček, který miluje lidi i psy. Je to moc chytrý pejsek s obrovskými podenčími oušky. Anton byl zachráněn z ulice a bude ozdobou každé rodiny. 

Choca

Choca, smutná holčička s krásnými oušky žila přivázaná u domu. Když vlastník zemřel, tak se jí ujali v Galgos del Sol. 

Dulce

Dulce byla nalezena s velikou ránou na krku, která bla způsobena buď příliš těsným obojkem, nebo pokusem o oběšení. Berunka se narodila na záčátku roku 2017 a momentálně se léčí u Galgos del Sol. Je sladká.

Grace

Grace se narodila 22/03/2013 a u Galgos del Sol je od února 2017. Holčička byla zachráněna z ulice a je dost nervózní. Bylo by jí nejlépe v rodině zkušeného osvojitele se sebevědomými psy. Gracie se stala velmi hravou s ostatními psy na cvičišti, ale s lidmi to ještě není úplně nejlepší.

Elsa

Elsa – střapatá podenca narozená v říjnu 2016 žila dlouho na ulici a nechtěla se nechat chytit, protože ěla s lidmi špatné zkušenosti. Díky trpělivé práci Marie, spolupracovnice GdS se konečně podařilo berunu odchytit a předat do péče k Tíně. Holčička má autoimunitní onemocnění pemfigus, které se projevuje lézemi kolem nosu. toto onemocnění je dobře éčitelné steroidy, ale je možné, že se v budoucnu znovu projeví a bude třeba léčbu steroidy opakovat. Nemoc není nakažlivá.Elsa je stále ještě trochu plachá, miluje ostatní psy, takže by měla určitě mít v nové rodince psího parťáka.

Javi

Javi, narozený 5. 5. 2018, byl nalezen na ulici s nefunkčními zadními tlapkami. Zřejmě ho porazilo auto. Specialisté, kteří ho u GdS prohlíželi, se shodli na tom, že poškození nervů je trvalé a brouček zřejmě zadní nožičky používat nikdy nebude. Nicméně byla zahájena fyzioterapie, která přinesla dobré výsledky. Javi je ten nejkrásnější chlapec se sluníčkovou povahou. Potřeboval by velmi zvláštní dům se zahradou a spoustou měkké trávy. Javi je zvláštní případ a kdokoli se rozhodne otevřít mu své srdce, bude odměněn nesmírnou Javiho láskou.https://youtu.be/tCTMPWxGYzo

Podencové u Protectora y Santuario Scooby

Toto

úžasný střapáček u Scooby, narozený v únoru 2014. https://youtu.be/xQ5sytc2_N8

Amigo

Amigo je drobnější klučina, vysoký 50 – 55 cm, narozený v červnu 2017. Je aktivní, hravý, milující. Naprosto v pohodě se psy.

Baby

Baby je podenco orito, holčička narozená v září 2016.