Jaký je život s podencem?

Podenco je starobylé plemeno, které se v mnoha ohledech liší od ostatních psů. Velmi rychle se učí, ale jinak než ostatní psi, neučí se to, co chceme my, učí se to, co chce on. Velmi brzy zjistí, jak otevírat dveře nebo dokonce zásuvky, neustále člověka pozoruje, aby zjistil, kde je co ukryté a kde by našel něco zajímavého. Podencové jsou svobodné duše, nemají potěšení z toho, že plní přání či povely svého majitele. Neradi dělají to, co se jim nelíbí, proto by neměli být nuceni k činnostem, které je nebaví. Nicméně jdou dobře vycvičit, pokud to budou považovat za zábavné.

Podencové jsou velmi inteligentní a vtipní psi, hraví a hlavně velcí lovci. Každá veverka, ptáček nebo jiné malé zvíře spouští jejich lovecký instinkt a na rozdíl od chrtů se nezastaví jen proto, že zvíře už nevidí, ale pokračují v hledání, hrabání, lezení tak dlouho, dokud se nedostanou ke kořisti. Je velmi těžké je zastavit, když jsou ve svém loveckém módu. Podenco je schopný lovit celý den, od východu do západu slunce. Všechny tyto povahové rysy komplikují jejich pohyb bez vodítka, ale s dobrým tréninkem toho lze dosáhnout.
 
Podenco je velmi energický a opravdu to není pes pro každého. Pokud očekáváte plně poslušného psa, tak si podenca nepořizujte, ale pokud máte rádi psy, kteří jsou schopni se sami rozhodnout, budete je milovat. 

Přes veškerou divokost a nezávislost je podenco fantastický rodinný pes, který miluje děti a je velmi oddaný svému pánovi. Velmi často má oblíbenou jen jednu osobu, kterou hluboce miluje. 

S podencem se nikdy nebudete nudit, protože jsou to klauni a vždy vám vykouzlí na tváři úsměv.
 
Podencové by neměli být příliš často daleko přepravováni, protože mnohahodinové uzavření v přepravním boxu nevyhovuje jejich povaze.
 

Máte-li rádi dlouhé procházky nebo pěší turistiku se svým psem a pokud máte hodně vysoký plot a dost času, pak je podenco pro vás ta nejlepší volba.

Smlouva o poskytnutí daru ve formátu doc. ke stažení zde

Podencové k adopci

Můžete si prohlédnout nabídku podenců, kteří v útulcích ve Španělsku čekají na nové rodinky. Všichni pejskové jsou k adopci, v případě zájmu kontaktujte náš spolek a vše ostatní zařídíme. Dohodli jsme se totiž s organizací Galgos de la Estrella, že si rozdělíme pole působnosti a náš spolek bude zastřešovat podency. A tak máme obrovskou radost, že prestižní partnerské organizace patří Mandy´s Rescue Dogs (Mandy jako dlouholetá dočaskářka založila vlastní organizaci a mimo jiné spolupracuje s IHR), https://www.facebook.com/mandysimpson2410, Asociacion Protectora de Animales Patan (zakladatelkou refugia ve španělském městě Vera byla Birgit, která aktivně přebíraka psy z perrery v Alnacette a v jejíž činnosti pokračuje její syn dani, https://www.refugio-patan.com/) a Ibizan Hound Rescue (IHR – organizace specializující se na záchranu podenců, http://www.ibizanhoundrescue.com/), souhlasily a potvrdily spolupráci s naším nově založeným spolkem. Navíc jsme navázali spolupráci s dobrovolnicemi v regionu Valencie a pomáháme zachraňovat pejsky z tamních perrer. Tak vybírejte a kochejte se. Všichni jsou krásní a úžasní, všichni si domov zaslouží. 

Podencové v dočasných domovech v ČR

Morituri te salutant, aneb odsouzení na smrt zdraví – již více než 30 podenců bylo zachráněno z perrery ve Valencii a Málaze, kde byli odsouzeni k smrti. Všichni naši podencové v ČR již mají trvalé domovy. Nicméně ve Španělsku čekají na nové domovy další podencové. Pokud byste chtěli některému pejskovi dát trvalý domov, kontaktujte nás, prosím, na mail: adopcepsu-bezhranic@seznam.cz nebo na telefon 603174509.

Como

Téměř devítiletého Coma odložili majitelé do perrery, kde ho do 21 dnů, pokud nenajde rodinu, můžou utratit. Tak jsme se broučka ujali. V současné době je v dočasném domově v Kopřivnici, kde je pod křídly spolku. Novou rodinku mu už nehledáme, zvykl si a je mu u Elišky dobře.

Podencové v Asociacion Protectora de Animales Patan

Podencové u Mandy´s Rescue Dogs

Podencové u Ibizan Hound Rescue